Anasayfa » Genel » Ukash Kart

Ukash Kart

Ukash internet sitelerinde ödeme yöntemi olarak kullanılan bir sistemdir. Ukash kart ile ödemelerinizi güvenli, hızlı ve gizliliğinizi koruyarak yapabilirsiniz.

Ukash Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ukash bir ödeme yöntemidir. İngiltere’de yerleşik Smart Voucher LTD tarafından piyasaya sürülen Ukash Kart Türkiye’de pin kodu olarak satılmaktadır. Avrupa’da hem pin olarak hem de kart olarak satılan Ukash kontör kartları gibi çalışmaktadır. 19 haneli pin numarasından oluşan Ukash kartlar tek kullanımlıktır. Türkiye’deki internet sitelerinden ukash kart satın alırsanız firmalar size 19 haneli pin kodunu vermektedirler. Ukash sayesinde kredi kartı kullanmadan güvenli ödeme yapabilirsiniz. Bütçenizi önceden belirleyeceğiniz Ukash kodlarını satın aldıktan sonra kredi kartlarında yaşanılan sürprizleri yaşamazsınız. Ukash satın alırken 5, 10, 15, 20, 25, 50, 100 ve 250 Euro değerinde Ukash pinleri alabilirsiniz. Türkiye’de yaygın olarak Euro cinsinden ukash satılmakta ve kullanılmaktadır. Ancak ukash genel anlamdan birçok para birimini kapsamaktadır. Tek kullanımlık olan Ukash sayesinde yaptığınız harcamaları sizden başka kimse bilemez. Bu neden Ukash kullanırsanız hem güvenli, hem hızlı hem de özel hayatınızı kimseyle paylaşmadan ödemeler yapabilirsiniz.

Ukash güvenli olarak nasıl alınır?

Türkiye’de ukash satan birçok internet sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitelerinden bazıları kurumsal şirketlere ait, bazıları ise güven vermeyen sitelerdir. Ukash satın almadan önce dikkat etmeniz gereken şey satın alacağınız sitenin bir şirkete ait olmasıdır. Para göndereceğiniz hesapların şirketlere ait hesaplar olmasına özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü en ucuz ukash satın almak için merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlere Ukash satın almak için para gönderen ve dolandırılan birçok mağdur bulunmaktadır. Kurumsal firmalara ödeme yaparsanız, herhangi bir problem yaşama durumunda karşınızda muhatap bulma şansınız olur. Bununla birlikte size şirket olduklarını belirtip, hesap numaralarını gizleyen, para gönderme anında size bireysel hesap veren sitelerden uzak durunuz. Ukash alırken dikkat etmeniz gerekenler para göndereceğiniz hesabın şirket hesabı olması, bir sabit hattının olması (Sabit hattın olması yerleşik bir çalışma ortamları olduğunu gösterir) ve banka hesaplarının, adres – vergi numarası gibi detayların internet sitesinde şeffaf olarak yayınlanmasıdır. Bu tür şirketler üzerinden yapacağınız işlemler maksimum güvenlikte olacaktır. Bu sayede dolandırılmanın önüne geçmiş olursunuz.

Yukarıdaki detayları göz önünde bulundurduktan ve güvenilir bir Ukash satıcısı bulduktan sonra, alışveriş yapacağınız alacağınız firmanın hesabına, satın almak istediğiniz miktarı gönderirsiniz. Örnek olarak 100 Euro 250 TL ise, firma hesabına 250 TL gönderirsiniz ve size bunun karşılığında firma 100 Euro değerinde 19 haneli pin kodunu iletir.

Ukash nasıl kullanılır?

Ukash pininizi satın aldıktan sonra, bu pini kullanmak istediğiniz internet sitesinde para yatırma bölümünden Ukash seçeneğine tıklayın. Açılan ekran Ukash numarası, Ukash voucher gibi ibarelerin olduğu kısma size verilen 19 haneli Ukash şifresini yazın. Hemen altında miktar kısmı yer alacaktır. Miktar kısmına da satın almış olduğunuz Ukash’ın Euro para biriminden değerini giriniz. Örnek olarak 250 TL karşılığında 100 Euro satın aldıysanız miktar kısmına TL tutarı yazmayın, 100 olan Euro değerini yazın. Çünkü satın aldığınız Ukash pinin para birimi Eurodur. Miktar kısmını da yazdıktan sonra birkaç saniye içerisinde 100 Euro değerindeki paranız günün TL tutarına göre geçecektir. Harcama yapacağınız sitelerin bazılarında miktar kısmındaki para birimi farklı gözükebilir. Örnek olarak X sitede miktar kısmının karşısında para birimi TRY yazabilir. Ancak siz yine de euro değerini yazmalısınız. Çünkü satın almış olduğunuz Ukash Euro para birimindedir. Ukash para yatırma özelliğiniz yanında aynı zamanda internet sitelerinden para çekme yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

Ukash para çekme yöntemi ise şu şekilde kullanılmaktadır; Diyelimki X sitede 250 TL paranız var. Siz bunu ukash ile çekmek istediğiniz internet sitesi size bunun değerine eşit Euro cinsinden Ukash numarası verir. Örnek olarak 250 TL karşılığında size 100 Euro değerinde şifre verilir. Peki bu şifreyi nasıl nakite çevireceksiniz? Bu konuda da dikkatli olmanız gerekmektedir. Size verilen şifreyi nakte çevirmenin yolu Ukash bozdurma işlemi yapan sitelere bu kodu vererek karşılığında TL tutarın banka hesabınıza gönderilmesini sağlamaktır. Ancak ukash bozdurma piyasasında da birçok dolandırıcı internet sitesi bulunmaktadır. Örnek olarak sizden kodu aldıktan sonra paranızı göndermeyebilirler ya da kodun çalışmadığını beyan edebilirler. Dolandırılma örnekleri uzayıp gitmektedir. Bu nedenle ukash bozdururken de bir önceki paragrafta belirttiğimiz güvenlik detaylarına dikkat ederek Ukash bozdurma işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.

Eğer kredi kartınız yoksa ya da internet sitelerinde kredi kartınızı kullanmak istemiyorsanız Ukash sizin için biçilmiş kaftandır. Sonradan herhangi bir riskle karşılaşmamak, güvenli, hızlı ve özel hayatınızı kimseyle paylaşmadan ödeme yapmak istiyorsanız size Ukash’ı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir